W nadchodzącym sezonie turystycznym na Zamku Tenczyn bez wątpienia nie zabraknie tak uwielbianych przez Was rekonstrukcji historycznych! „Obrona Zamku Tenczyn przed Szwedem” i „Wici” kolejny rok z rzędu zostały docenione i dofinansowane przez władze Powiatu Krakowskiego.
Zarząd Powiatu w Krakowie rozstrzygnął otwarte konkursy ofert na realizację zadań publicznych Powiatu Krakowskiego w roku 2024. W dziedzinie kultury, sztuki i ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, dofinansowanie do realizacji działań otrzymały m.in.:
Fundacja New Era Art – na wydarzenie „Obrona Zamku Tenczyn przed Szwedem 1655” oraz Drużyna Najemna Rujewit – na odbywające się w murach dawnej twierdzy Tęczyńskich wydarzenie „Wici na Zamku Tenczyn”.
„Obrona Zamku Tenczyn przed Szwedem 1655” to cyklicznie organizowane wydarzenie (tegoroczna edycja będzie IX. z kolei) o charakterze rekonstrukcyjnym i jednocześnie najstarsza, odbywająca się nieprzerwanie na Zamku Tenczyn. Inscenizacja opiera się o siedemnastowieczną historię Zamku w Rudnie – jednego z najcenniejszych i najbardziej rozpoznawalnych zabytków Powiatu Krakowskiego. W 1655 roku, gdy szwedzki potop rozlewał się po Rzeczpospolitej zdobywając, plądrując i niszcząc kolejne zamki i miasta, Marszałek Wielki Koronny Jerzy Lubomirski – chcąc ocalić polskie insygnia koronacyjne – ukrył je w Starej Lubowli, rozpuszczając jednocześnie wieść, że znajdują się one na Zamku Tenczyn. Szwedzi pod komendą Kurta Christopha von Königsmarcka przez rok szturmowali twierdzę, której obroną dowodził Jan Dziula. Gdy obrońcy stracili już nadzieję na odsiecz, przystąpili do rokowań. Zgodnie z ich ustaleniami, Polacy mieli opuścić Zamek z bronią i sztandarami. Szwedzi nie dotrzymali warunków rozejmu, i wymordowali całą załogę, a nie znajdując koronnych klejnotów oświetlili sobie drogę powrotu podpalając zamek. Od lat elitarne grupy rekonstrukcyjne z całej Europy odtrzwarzają przebieg tych wydarzeń, tworząc piękne i pouczające widowisko historyczne, które stanowi największą XVII-wieczną rekonstrukcję w południowej Polsce. Wydarzenie organizowane jest w konwencji żywej lekcji historii. Podczas jego trwania uczestnicy mają możliwość zapoznania się z historią Zamku, ale także Polski, Europy i Świata. Rekonstruktorzy prowadzą prelekcje na temat siedemnastowiecznej wojskowości, jednocześnie prezentując broń i wyposażenie. Wydarzenie co roku odbywa się przy wsparciu Powiatu Krakowskiego, i objęte jest honorowym patronatem Starosty Krakowskiego.
Na wydarzenie zapraszamy tradycyjnie – w pierwszy weekend sierpnia (3 – 4.08.2024)
Festiwal historyczny Wici na Zamku Tenczyn sięga nieceo głębiej w annały historii, i przenosi nas w czasy średniowiecza wczesnego. Wydarzenie odbędzie się po raz ósmy, a poraz szósty w anturażu murów Tenczyna. Celem wydarzenia jest promocja historii i kultury z czasów początków państwa polskiego, tj. przełomu X i XI wieku. To bardzo ważny okres w dziejach naszego państwa, jednak edukacja szkolna, z racji napiętego programu nauczania i ograniczonej liczby czasu, skupia się przede wszystkim na wydarzeniach historycznych z pominięciem nauki o życiu codziennym, społeczeństwie, kulturze materialnej, duchowej czy militariach sprzed tysiąca lat. Stowarzyszenie Drużyna Najemna Rujewit stara się wypełnić tą lukę poprzez poprzez odwzorowanie możliwie jak największej liczby aspektów z epoki wczesnego średniowiecza. Podczas wydarzenia odbywają się turnieje bojowe w walce na broń białą, turnieje łucznicze, zawody sportowe sięgające historią czasów średniowiecza oraz wiele innych atrakcji. Zamkowe przedpola zamieniają się w obozowisko pełne historycznych namiotów, a dziedziniec wypełnia się kramami kupców oraz rzemieślników prezentujących swoje prace. Wszystkiemu towarzyszą występy artystyczne – pokazy historycznej mody, lekcje historycznego tańca, a zwieńczeniem atrakcji są koncerty muzyki dawnej.
Na wydarzenie zapraszamy 24 i 25 sierpnia.